Barbadian cyclist Jamol Eastmond of the Heatwave Club won the main event yesterday morning at the T&T Cycling Federation fourth road race of the year at the Diego Martin Highway.
Eastmond defeated a quality field in a race for elite and invitational cyclists, where competitors were required to pedal for 50 minutes, then complete two laps of the 2.4 km course. Team DPS rider Joshua Alexander came second, while Eastmond's teammate and countryman Phillip Clarke rounded off the top three.
In the other elite races, Clarke finished first in the three-lap event for elite one, two and three cyclsits, and Randall Cheekes of Slipstream took home the two-lap race for elite four riders.
RESULTS:
Elite 1, 2, 3 & Invitational
1 Jamol Eastmond � Heatwave
2 Joshua Alexander � Team DPS
3 Phillip Clarke � Heatwave
4 Jymes Bridges � Team DPS
5 Marc Codrington � Slipstream
6 Justin Roberts � Team DPS
Elite 1, 2 & 3 � 3 Laps
1 Phillip Clarke � Heatwave
2 Jamol Eastmond � Heatwave
3 Keron Bramble � Sonics
4 Jude Codrington � Team DPS
Elite 4 � 2 Laps
1 Randall Cheekes � Slipstream
2 Adelino Perreira � Slipstream
3 Jonah Camps � Slipstream
4 Ashton Simpson � PSL
Youth Development � U9 Boys
1 Elijah Woods � Bike Smith
2 Kaylon Tuckett � AWCC
3 Amari Dollaway � AWCC
Youth Development � U11 Boys
1 Alexander Seyjagat � AWCC
2 Jesse Hender � Slipstream
3 Ryan Maharaj � Slipstream
Youth Development � U13 Girls
1 Sylese Christian � Sonics
2 Rynelle D'Abreau � AWCC
3 Alexia Wilson � AWCC
Youth Development � U13 Boys
1 D'Angelo Harris � Sonics
2 Ryan D'Abreau � AWCC
3 Jeremiah Charles � Slipstream
Tinymites � 1 Lap
1 Jabari Whiteman � Southclaine
2 Tirik Primus � AWCC
3 Darius Beckles � Parkside
4 Aaron Alleyne � Sonics
Junior Ladies - 1 Lap
1 Dominique Lovell � AWCC
2 Chelle Walcott � Bike Smith
3 Ashley Whiteman � Sonics
4 Adrianna Seyjagat � AWCC
Juveniles � 2 Laps
1 Tyler Cole � Sonics
2 Ramon Belmontes � The Braves
3 Nicholas Paul � Sonics
4 Ronell Woods � Sonics
Masters 40-49 - 2 Laps
1 Kerry Williams � PSL
2 Audie Murphy � Team Foundation
3 Derrick Simon � Slipstream
4 Roger Simon � Knight Riders
Masters 50-59 � 2 Laps
1 Stephen Aboud � Unattached
2 Ricky Alonso � Slipstream
3 Wayne Samuel � Southclaine
4 Cyril Fook � Park Side
Masters 60-69 � 2 Laps
1 Harrideva La Fond � Unattached
2 Earl McLeod � Heatwave
3 Pat Nelson � The Braves
4 Erwin Dorsch � Bike Smith
Masters 70+ - 2 Laps
1 Barry Edghill � Madonna
2 Joey Nunes � Hummingbird
3 Lennox Parris � Southampton