National forward Krizia Layne scored a pair of goals as Courts Malvern got its first win, and handed Paragon its first loss in the T&T Hockey Board Indoor Championship Women's Open Division, 3-2 at the Woodbrook Youth Facility, Hamilton-Holder Street, Woodbrook on Sunday.Going into the match, Paragon had an impressive maximum nine points from its three wins over Harvard Checkers (3-0), Ventures (4-1) and Shandy Carib Magnolias (4-0) and was expected to register yet another victory.
However, Layne and the Malvernites had other ideas and pulled off the upset with Sharee Russell, the other player on target for the winners to stay in the hunt for a semifinal spot with four points ahead of their final round-robin match with Ventures, which has three points.Despite the loss, Paragon which had Keima Gardiner and Gabrielle Thompson on target, ended as the top team and will meet either Checkers, Malvern or Ventures in the semis in the hunt for the title vacated by Notre Dame which was forced to withdrew from the competition after one match, a 0-6 loss to Checkers.
Also on Sunday, Checkers battled to a 2-2 draw with Magnolias to end the five-team round-robin phase with four points.Cher King and Patrice Padmore netted a goal each for Checkers while national women's team duo, Brianna Govia and Amie Olton were scored for Magnolias.
....Parkites set up men's group decider with Paragon
Queen's Park CC and Paragon will meet in their final Men's Open Pool A match with top spot on the line ahead of the semifinals.This after the Parkites crushed Shape 15-0 led by a beaver-trick from Nicholas Camacho and two each from the quintet of Jerry Bell, Stephan Mouttet, Dominic Young, Shawn Lee Quay and Kadeem Fortune.
Results
TTHB Indoor Hockey results
Friday:
Under-19 Boys:
QPCC 4 (Jordi O'Brien 9th, Jarryon Paul 10th, Zachary Clarke 20th, Jordan Weekes 56th) Shape 2 (Lyndell Byer 8th pen. stroke, Daniel Smith 22nd)
Men's Open:
Pool A:
Paragon 4 (Akim Toussaint 3, Kiel Murray) vs Fatima 3 (Andrew Vieira, Jordan Vieira, Quinn Clarke)
Pool B:
Petrotrin 9 (Roger Duncan 16th, Wayne Legerton 19th, 28th, 25th, 26th, 40th, Solomon Eccles 31st, Tristan Grant 26th, Dwayne Quan Chan 32nd) vs Defence Force 8 (Marcus James 3rd, 24th, 50th, Shane Legerton 8th, 17th, 20th, Javon Woodward 20th, Marcus Campbell 25th)
Notre Dame 5 (Shaquille Daniel 4, Ishmael Campbell) vs Courts Malvern 3 (Teague Marcano, Tariq Marcano 2)
Women's Open:
Paragon 4 (Alanna Lewis 2, Zene Henry, Arielle Williams) vs SC Magnolias 0
Saturday:
Under-19 Boys:
Courts Malvern 5 vs Notre Dame 0–By default
Courts Malvern 5 (Tariq Marcano 3, Teague Marcano, Jabari Wyke) vs QPCC 3 (Jordi O'Brien 2, Jarryon Paul)
Fatima 10 (Marcus Pascal 5, Jordan Vieira 3, Michael Durity, Michael Gonsalves) vs Notre Dame 0
QPCC 6 (Jarryon Paul 3, Jordi O'Brien 2, Zachary Clarke) vs Paragon 1 (Kelon Skerritt)
Courts Malvern 4 (Tariq Marcano 2, Teague Marcano, Kristien Emmanuel) vs Fatima 3 (Jordan Vieira, Marcus Pascal, Che Modeste)
Under-19 Girls:
SC Magnolias 3 (Jessica Lee, Brianna Govia, Shaniah De Freitas) vs Notre Dame 1 (Kayla Brathwaite)
Ventures 1 (Karissa Wyke) vs Harvard Checkers 0
Women's Open:
Harvard Checkers 2 (Patricia Alexis-Wright, Patrice Padmore) vs Courts Malvern 1 (Andrea Jackson)
Courts Malvern 3 (Penelope Sharpe 2, Andrea Jackson) vs SC Magnolias 3 (Brianna Govia, Elise Olton, Amie Olton)
Men's Open:
Pool A:
QPCC 15 (Nicholas Camacho 4, Jerry Bell 2, Stephan Mouttet 2, Dominic Young 2, Shawn Lee Quay 2, Kadeem Fortune 2, Mark Ayen) vs Shape 0
Mixed Veterans:
QPCC 5 (Roger Daniel 2, Anton Reyes, Gerard Ferguson, Nicholas Wren) vs Carib 0
QPCC 9 (Jerry Bell 4, Raphael Govia 3, Paul Weekes 2) vs Courts Malvern 5 (Peter Edwards 2, Shawn Alexander, Anthony Marcano, Charles Carter)
Notre Dame 5 (Selwyn King 2, Keith De Peza, Scott Dopson, Leon Ramdeen) vs Police 2 (Antonio Quashie, Thomas Richard)
Sunday:
Mixed Veterans:
Fatima 9 (Laurence Mc Master 4, Godfrey Roper 2, Colin Young, Alan Young, Mark Nieves) vs Shape 3 (Michelle Hingh-Reynos 2, Steve Dwarika)
Under-19 Boys:
Shape 5 (Daniel Byer 4, Lyndell Byer) vs Notre Dame 3 (Joshua Olton 2, Nicholas Whiteman)
Fatima 4 (Marcus Pascal 2, Jordan Vieira, Scott Pitchery) vs Paragon 2 (Tariq Singh, Kaleb Quashie)
Courts Malvern 3 (Kristien Emmanuel 2, Teague Marcano) vs Shape 0
Notre Dame 3 (Gabriel Monderoy, Joshua Olton, Miguel King) vs Paragon 1 (Nehemiah Julien)
Under-19 Girls:
Paragon 2 (Felicia King, Therese Sobers) vs Ventures 1 (Karissa Wyke)
Notre Dame 4 (Anecia Paul 2, Tamia Roach, Tahiram Wynne) vs Paragon 1 (Felicia King)
SC Magnolias 8 (Shaniah De Freitas 3, Jessica Lee 2, Amie Olton 2, Samantha Olton) vs Harvard Checkers 1 (Marianna Mata)
Women's Open:
SC Magnolias 2 (Brianna Govia, Amie Olton) vs Harvard Checkers 2 (Cher King, Patrice Padmore)
Courts Malvern 3 (Krizia Layne 2, Sharee Russell) vs Paragon 2 (Keima Gardiner, Gabrielle Thompson)
Men's Open:
Fatima 7 (Jordan Vieira 4, Andrew Vieira, Quinn Clarke, Marcus Pascal.) vs Shape 1 (Lyndell Byer)