Track and field nominee Olympic men's champion Keshorn Walcott is the overwhelming favourite to cop his first First Citizens Sportsman of the Year award at Queen's Hall, St Ann's, later today.
The 19-year-old created history becoming T&T's second Olympic gold medallist when he won the men's javelin title at the 2012 Olympic Games in London, England.
The Toco-born thrower upset a quality field in London to take the gold with a national record of 84.58m to come the youngest ever winner of the event.
His track and field female counterpart Kelly-Ann Baptiste is going for her second award after she became the first local woman to qualify for an Olympic finals, finishing sixth in the 100m finals in London.
Baptiste would cop the 2011 accolade after she sped to bronze in the World Outdoor Track and Field Championships in Daegu, South Korea.
The race for the Sportsman award seems clear-cut but there were several other outstanding male performers in 2012 including swimmer George Bovell III and spinner Sunil Narine, Njsane Phillip (cycling) and 2010 winner Roger Daniel (shooting), are strong contenders to make the top ten.
Bovell, after missing out on a medal in the men's 50m finals at the London Olympics made up for the disappointment to finish second overall in the men's rankings at the World Cup.
He capped the year with a bronze in the men's 100m individual medley at the FINA World Short Course Champs in Istanbul, Turkey, to win this country's first ever medallist at the meet.
Narine captured the ICC Emerging Player of the Year award and named Player of the Series in the West Indies' 4-1 one day international series win over New Zealand.
The 24-year-old also grabbed nine wickets in helping the West Indies win the ICC World Twenty20 Championships in Sri Lanka last October. Phillip missed out a medal in the match sprint in London, finishing fourth.
Among the ladies, T&T and West Indies cricket captain Merissa Aguilleira, Kennya Cordner (football) and Krystle Esdelle (volleyball) lead the contenders to be named in the top ten.
Aguilleira led the regional side to the semifinals of the ICC Women's World Twenty 20 champs and T&T to the runner-up spot in the West Indies Twenty20 tournament.
Full list of nominees
ATHLETICS
Keshorn Walcott
Kelly-Ann Baptiste
BADMINTON
Rahul Rampersad
Virginia Chariandy-Balwant
BODYBUILDING
Kelton Thomas
Trishanti Rocke
CANOEING/KAYAKING
David Hackshaw
CHESS
Ryan Harper
Javanna Smith
CRICKET
Sunil Narine
Merissa Aguilleira
CYCLING
Njisane Phillip
FOOTBALL
Khaleem Hyland
Kennya Cordner
GOLF
Talin Rajendranath
HOCKEY
Darren Cowie
Blair Wynne
HORSERACING
Brian Boodramsingh
KARATE
Nicholas Acevero
Nickita Xavier
NETBALL
Anastascia Wilson
PARALYMPIC �ATHLETICS
Carlos Greene
POWERLIFTING
Adrian Brown
Roxanne Lee
RALLY
Cristian Bourne
RUGBY
Wayne Kelly
Alesha Bruce
SAILING
Andrew Lewis
SHOOTING
Roger Daniel
Marsha Bullen-Jones
SQUASH
Joshua Pinard
Charlotte Marie Knaggs
SWIMMING
George Bovell III
Sharntelle McLean
TABLE TENNIS
Dexter St Louis
Rheann Chung
TAEKWONDO
Andrew Lee
TARGET ARCHERY
George Vire
Neela Cezair
TENNIS
Yohansey Williams
?Yolande Leacock
TRIATHLON
Ancil Greene
VOLLEYBALL
Fabien Whitfield
Krystle Esdelle