The final three teams to advance to the knockout round of the Republic Bank National Youth League will be determined today when the Tobago Zone starts and completes its round-robin fixtures in the Under-10, U-12 and U-14 divisions.
All three divisions will kick off at 9 am, at Canaan Recreation Ground, Bon Accord, before action concludes at approximately 2 pm.
St Clair Coaching School, 1976 FC Phoenix, Speyside Football Academy, Stokely Vale and Bethel United will be represented in the U-10 and U-12 divisions, while the same teams except for Bethel United will compete in the U-14 division.
Last weekend, action round-robin matches concluded in the South and Central Zones.
Marabella Family Crisis Centre advanced to the national quarter-final stage in the U-12 and U-14 divisions. There was no U-10 division in the South Zone.
And, in the Central Zone, Cap Off Youths sealed all three wins to move into the national semi-finals in the U-10 division. In the U-12 and U-14 divisions, BLAST and Point Fortin Civic also moved forward into the national quarterfinals after topping their groups.
Blast won its three matches, while Point Fortin, a guest in the Central Zone, won two and drew one match.
The quarter-finals in the U-12 and U-14 divisions are scheduled for Saturday. The semi-finals and finals in all divisions will be played on August 23.
The U-10 round-robin winners will advance directly into the national semi-finals.
weekend results
Central
Under-10
Cap Off Youths 2 (Omari Charles 15th, Jerron Pascall 23rd) v San Fernando Sports 1 (Nkosi Sampson 28th)
Point Fortin Civic 2 (Sebastien Manning 15th, Luke Ascivero 21st) v Edinburgh 500 1 (Ethan Trotman 28th)
San Fernando Sports 4 (Jeremiah Ottway 12th, 26th, Nkosi Sampson 18th, Tyrique Lee 23rd) v Edinburgh 500 0
Cap Off Youths 3 (Jahseem Sailey 10th, 14th, 25th) v Point Fortin Civic 0
Cap Off Youths 7 (Jaron Pascall 2rd, 14th, Jaseem Dailey 5th, 19th, Jevon Bailey 8th, Tyreke Harding 10th, 23rd) v Edinburgh 500 0
San Fernando Sports 2 (Danytaye Gilbert 18th, Nkosi Sampson 25th) v Point Fortin Civic 0
Under-12
Cap Off Youths 4 (Malik Taitte 6th, Kern Cedeno 8th, Jkwan Bailey 14th, Rondell Mascal 23rd) v Edinburgh 500 0
BLAST 4 (Jerry Morris 13th, 17th, 28th, Rashaun Bernard 21st) v Crown Trace FC 0
BLAST 4 (Nickell Alexander 11th, 21st, Jerry Morris 14th, 31st) v Cap Off Youths 1 (Amani Cox 17th)
Crown Trace FC 3 (Nickel Lucas 7th, Keilon Burnett 12th, Malik Robinson 18th)
Crown Trace FC 3 (Malik Robinson 7th, 25th, Dejaen Windson 12th) v Cap Off Youths 0
BLAST 8 (og, Jerry Morris 1st, 14th, Terrell Willey 6th, Nickell Alexander 13th, Joshua Antoine 18th, Trent Weekes 21st, Kaleem Trotman 23rd)
Under-14
Cap Off Youth 4 (Christian Randome 8th, 13th, 29th, Tyrique Muhammed 41st) v Todd's Road United 0
Crown Trace 0 v Point Fortin 0
Crown Trace FC 7 (Akeem McCarthy 13th, 20th, 35th, 46th, Kesean David 18th, Juan Lee 23rd, Johnathan Richards 31st) v Todd's Road United 0
Point Fortin Civic 2 (Kevon Griffith 11th, Stephan Joseph 38th) v Cap Off Youths 1 (Tyrike Andrews 20th)
Cap Off YOuths 2 (Jevon Humphrey 18th, Tyrike Andrews 33rd) v Crown Trace FC 0
Point Fortin Civic 1 (Ezikel Kesar 24th) v Todd's Road United 0
South Zone
Under-12
Marabella Family CC 2 (Nasean Duncan 15th, Steve Thomas 20th) v Ste Madeline Strikers 0
San Fernando 3 (Jeremiah Ottway 9th, Malique Joseph 13th, Jabari Lee 24th) v Moruga FC 0
San Fernando 3 (Jabari Lee 7th, 24th, og) v Ste Madeline Strikers 1 (Khalil Agard 18th)
Marabella Family CC 2 (Nasean Duncan 18th, Noah Simmons 23rd) v San Fernando 0
Ste Madeline Strikers 2 (Kaliel Agard 6th, Josiah Peters 21st) v Moruga FC 1 (Nkosi Gibbs16th)
Under-14
Marabella Family CC 9 (Nikel Rawlins 3rd, 4th, 10th, 39th, Shoaib Khan 22nd, Akim Low Hoy 30th, Kevon Small 36th, Jaden Joseph 48th, Dillon Yearwood 50th) v Ste Madeline Strikers 0
Moruga FC 5 (Isiah McKenzie 15th, 29th, Kevin Steeling 18th, Tishawn Ragoo 28th, Akeem Joefield 34th) v Tiny Mites 0
Moruga FC 1 (Andre Wallace 35th) v Ste Madeline Strikers 0
Marabella Family CC 10 (Jamal Lee 11th, Dillon Yearwood 13th, Shoaib Khan 15th, 36th, Andrew Baptiste 20th, Jaden Joseph 23th, 34th, Jabari George 29th, 48th Andrew Baptiste 41st, Kevon Small 48th) v Tiny Mites 0
Ste Madeline Strikers 3 (og, og, Akel Hernandez 45th) v Tiny Mites 1 (Mickail Jackson 38th)
Marabella Family CC 4 (Jamal Lee 17th, 23rd, 49th, Akim Low Hoy 42nd) v Moruga FC 0