The national men's squash team led by Nku Patrick qualified for the semifinals of the Senior Caribbean Area Squash Association Championships at the Barbados Squash Club in Barbados, on Thursday.Up to press time last night T&T was in battle against Barbados for spot in the final. On Thursday T&T defeated Cayman Islands 3-2 in the best-of-five series. Don Lee and Chayse McQuan recorded straight set wins for T&T, while Patrick fought back from two sets to one down to win in five sets against Julian Jervis.Patrick won the first set 13-11, but then dropped the next two sets 9-11, 8-11. The T&T player showed great determination bouncing back to win the next two sets 11-9, 11-5.
RESULTS
Thursday
Veterans Pool D
T&T def OECS 3-2
Masters +40 - James Bentick (CAY) def Peter Pirtheesingh (T&T) 11-5, 11-6, 11-8
M+50 - John Holley (T&T) won by walkover
M+60 - Glen Massy (T&T) def Winston Findlay (CAY) 11-7, 11-4, 12-10
L+40 - Greta Primus (CAY) def Diane Julien (T&T) 11-8, 11-5, 11-4
L+50 - Cathy Martin (T&T) won by walkover
Men's Pool B
T&T def Cayman Islands 3-2
#1 rank - Cameron Stafford (CAY) def Colin Ramasra (T&T) 11-7, 11-0, 11-7
#2 Mark Chaloner (CAY) def Kale Wilson (T&T) 11-4, 11-8, 11-4
#3 Nku Patrick (T&T) def Julian Jervis (CAY) 13-11, 9-11, 8-11, 11-9, 11-5
#4 Don Lee (T&T) def Warren Urquhart (CAY) 11-2, 11-0, 11-6
#5 Chayse McQuan (T&T) def Jasun Sairsingh (CAY) 11-3, 11-7, 11-3
Ladies Pool C
Barbados def T&T 5-0
#1 Karen Meakins (BAR) def Nakita Poon Kong (T&T) 11-6, 11-8, 11-8
#2 Nadia McCarthy (BAR) def Gen Shim (T&T) 11-2, 11-7, 9-11, 11-8
#3 Alex Jordan (BAR) def Faith Gillezeau (T&T) 11-6, 11-5, 11-6
#4 Amanda Haywood (BAR) def Alexandria Yearwood (T&T) 11-2, 11-5, 11-4
#5 Muffin Stollmeyer (BAR) def Marie Claire Barcant (T&T) 5-11, 11-2, 11-3, 12-10
Yesterday
Ladies Pool C
Guyana def T&T 5-0
#1 Mary Fung-A-Fat (GUY) def Nakita Poon Kong (T&T) 11-2, 11-3, retired injured
#2 Ashley deGroot (GUY) def Faith Gillezeau (T&T) 11-6, 11-5, 9-11, 11-0
#3 Akeila Wiltshire (GUY) defeated Alexandria Yearwood (T&T) 11-4, 11-3, 11-2
#4 Victoria Arjoon (GUY) def Marie Claire Barcant (T&T) 11-9, 11-6, 11-5
#5 Larissa Wiltshire (GUY) def Johanna Augustus (T&T) 11-4, 11-2, 11-2
Veterans Pool D
T&T def Guyana 4-1
M+40 Ramon Chan-A-Sue (GUY) def Peter Pirtheesingh (T&T) 11-9, 11-4, 11-6
M+50 John Holley (T&T) def Brendon Mounter (GUY) 11-9, 7-11, 11-8, 11-2
M+60 Glen Massy (T&T) def Thuran Mohabir (GUY) 7-11, 5-11, 1-11
L+40 � Diane Julien (T&T) won by walkover
L+50 � Cathy Martin (T&T) won by walkover